MBA, Master of Business Administration (Greek)

MBA, Master of Business Administration

Διάρκεια Προγράμματος σπουδών 18 μήνες, 3 εξάμηνα
Τίτλος Σπουδών Master in Business Administration (MBA)
Επίπεδο Postgraduate
Γλώσσα διδασκαλίας Ελληνικά
Είδος

Συμβατική Εκπαίδευση (φυσική παρουσία)

Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

Ελάχιστος αριθμός ECTS μονάδων 90

Σκοπος του προγραμματος σπουδων:

Το πρόγραμμα MBA αποσκοπεί στην υποστήριξη των φοιτητών ώστε να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες για να είναι σε θέση να διαχειριστούν αποτελεσματικά τη σημερινή πραγματικότητα σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στη βοήθεια των φοιτητών για να αναπτύξουν ισχυρές και μεταβιβάσιμες δεξιότητες στη λήψη αποφάσεων. Οι επιχειρήσεις και οι οργανισμοί έχουν ανάγκη από ηγέτες με :
    • βαθιά αντίληψη των βασικών πυλώνων της επιχείρησης και της σχετικής διαχείρισης
    • αυτοπεποίθηση και
    • ικανότητες
ώστε να ανταποκρίνονται σε νέες προκλήσεις, ανεβάζοντας αφενός το επίπεδο των προσδοκιών τους και αφετέρου την εν γένει απόδοση του οργανισμού τον οποίο διοικούν.

Το εξαιρετικό MBA πρόγραμμα μας, με τις κατευθύνσεις-
    • Γενική Διοίκηση
    • Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα και
    • Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας

έχει σχεδιαστεί για να παρέχει στους αποφοίτους τις γνώσεις, τις ικανότητες και τις δεξιότητες που απαιτούνται για να γίνουν παραγωγικοί, αποτελεσματικοί και πολύτιμοι επαγγελματίες στην κοινωνία, να προσαρμοστούν και να υπερέχουν σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο επιχειρηματικό περιβάλλον.

Πιστοποίηση
Το πρόγραμμά μας MBA έχει πιστοποιηθεί από το Chartered Management Institute του Ηνωμένου Βασιλείου, το οποίο παρέχει τα ψηλότερα πρότυπα αριστείας στο Μάνατζμεντ και στην Ηγεσία.

Προσδοκωμενα μαθησιακα αποτελεσματα:

Οι φοιτητές, μετά την αποφοίτησή τους από το Πρόγραμμα, μπορούν να :
1. Αναγνωρίζουν και να εκτιμούν τα σημαντικά ζητήματα που αντιμετωπίζουν οι διάφοροι οργανισμοί.
2. Έχουν βαθιά γνώση για τον τρόπο ιεράρχησης των προτεραιοτήτων αποσκοπώντας στη βελτίωση της απόδοσης του Οργανισμού και να σχεδιάζουν τον τρόπο πραγματοποίησης της βελτίωσης αυτής.
3. Συζητούν τα σημαντικά στάδια και τις προκλήσεις που εμπλέκονται στον εντοπισμό ευκαιριών και στρατηγικών για νεοσύστατες επιχειρήσεις, ιδίως στο νέο ψηφιακό επιχειρηματικό περιβάλλον .
4. Κατανοούν σε βάθος τις βασικές αρχές του μάνατζμεντ και τις διαδικασίες που είναι ζωτικής σημασίας για την επιτυχία της επιχείρησης και οι οποίες εφαρμόζονται από εξειδικευμένες ομάδες σε έναν οργανισμό.
5. Έχουν βαθιά γνώση των πτυχών διαχείρισης και των προκλήσεων του τομέα υγειονομικής περίθαλψης.

Οροι Εισδοχης

Για εισδοχή απαιτείται:

• κατοχή πτυχίου από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο
• Πιστοποιητικό καλής γνώσης της αγγλικής γλώσσας για το πρόγραμμα που η γλώσσα διδασκαλίας είναι η αγγλική
• Δύο χρόνια πείρα σε επιχειρήσεις

Διαρκεια σπουδων

Η κανονική διάρκεια σπουδών του προγράμματος είναι τρία (3) εξάμηνα ή δεκαοκτώ (18) μήνες.

Αποφοιτηση

Για τη λήψη του MBA, ο φοιτητές οφείλουν να συγκεντρώσουν, τουλάχιστον, ενενήντα (90) ECTS, που κατανέμονται ως εξής:

• είκοσι τέσσερα (24) ECTS από υποχρεωτικά μαθήματα,
• σαράντα δύο (42) ECTS από τα μαθήματα κατεύθυνσης,
• δώδεκα (12) ECTS από τα επιλεγόμενα, και δώδεκα (12) από την συγγραφή διπλωματικής εργασίας.

Business Department

Social Info

MBA (Κατεύθυνση: Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα)

Τμήμα Παιδαγωγικά